marți, 17 septembrie 2013

Este bine de stiut



Noam Chomsky (n. 1924) este un reputat lingvist american, profesor emerit la Massachusetts Institute of Technology (MIT).
În afara mediilor academice, Chomsky este mult mai cunoscut în lumea întreagă pentru activitatea sa politică, îndeosebi în ceea ce priveşte critica vitriolantă la adresa politicii externe a Statelor Unite, dar şi a guvernelor altor mari puteri. Drept care este considerat şi o personalitate marcantă a stângii politice din Statele Unite.
Noam Chomsky a identificat şi a explicat, într-o formulare pe înţelesul tuturor, regulile de bază ale manipulării pe care se bazează puterea politică în criza de legimitate şi pe care el le numeşte strategii ale diversiunii. Ele au fost sintetizate în ceea ce poate fi numit “Decalogul Chomsky”.
Decalogul Chomsky
1. Poporul trebuie să aibă mereu mintea ocupată cu altceva decât cu problemele lui adevărate
Pentru aceasta: Să distragi permanent atenţia de la problemele sociale reale, îndreptând-o către subiecte minore, dar cu mare impact emoţional.
2. Poporul trebuie să perceapă conducătorii drept salvatori ai naţiunii
Pentru aceasta: Inventează false ameninţări, ori creează probleme grave, care îngrijorează real şi angajează opinia publică, iar apoi oferă soluţiile.
Un exemplu: Favorizează insecuritatea cetăţenilor, apoi guvernarea providenţială salvează naţiunea în temeiul legilor represive cerute de popor, cu preţul limitării propriilor libertăţi democratice.
3. Poporul trebuie permanent pregătit pentru mai rău
Pentru aceasta: Mecanismele propagandei “albe” (oficială, integral asumată de guvern), “gri” (parţial asumată) şi “negre” (niciodată asumată) trebuie să promoveze imaginea unui guvern în permamenţă preocupat pentru ameliorarea condiţiilor tot mai sumbre ale viitorului. Politicile antipopulare dure se vor aplica gradual, pentru a se preveni ori atenua protestele sociale. În acest fel, cel mai mare rău devine suportabil dacă e administrat în porţii anuale, conform unui program anunţat.
4. Poporul trebuie să creadă că şi ceea ce guvernele îi pregătesc spre a trai mai rău este tot pentru binele său
Pentru aceasta: Să obţii acordul de moment al poporului pentru măsuri economice dure din viitor. Omul se obişnuieşte cu ideea şi înghite tot, dacă e prevenit şi amânat.
5. Poporul trebuie să aibă o gândire care să nu-i permită sesizarea legăturii dintre cauze şi efecte
Pentru aceasta: Să te adresezi oamenilor ca şi cum ar avea cu toţii o gândire infantilă. În felul acesta, îndrepţi mulţimile spre un tip de gândire superficială, naivă şi cu predispoziţie la intoxicări informaţionale.
6. Poporul trebuie dezobişnuit să problematizeze realitatea şi să acţioneze sub impulsul emoţiilor
Pentru aceasta: Să faci tot timpul apel la sentimente şi la reacţii glandulare, nu la raţiune. Să încurajezi reacţiile emoţionale, pentru că sunt cel mai uşor de manipulat.
7. Poporul trebuie obişnuit cu satisfacţii ieftine, care să-i ocupe timpul şi să-l demotiveze în atingerea unor idealuri superioare
Pentru aceasta: Un sistem de învăţământ corupt şi nefuncţional este instrumentul ideal de a tine cetăţenii în ignoranţă şi a manipula opiniile colective după bunul-plac.
8. Poporul nu trebuie să aiba acces la mijloace de informare completă, exactă, corectă şi obiectivă
Pentru aceasta: Să încurajezi financiar acele mijloace de comunicare în masă care îndobitocesc publicul şi îl ţin legat de emisiuni şi seriale vulgare, ce trag inteligenţa în jos.
9. Poporului trebuie să-i fie indus spiritul turmei
Pentru aceasta: Să stimulezi sentimentul individual de culpă, de fatalitate, de neputinţă. Persoanele care nu mai au impulsul de a se revolta, devin o turmă şi sunt uşor de controlat.
10. Poporul nu trebuie să creadă în existenţa strategiilor şi mijloacelor oficiale de manipulare
Pentru aceasta: Să apelezi la toate cuceririle ştiinţelor pentru a cunoaşte punctele slabe din psihologia individului şi a mulţimilor. În acelaşi timp, să discreditezi aceste cunoştinţe prin mass-media, astfel ca poporul să nu creadă în mijloacele şi strategiile statale de manipulare

duminică, 15 septembrie 2013

Numai pentru OAMENI !





Dragă Omule,

"Eu nu sunt decât un câine. Spre deosebire de tine, care eşti măreţ şi puternic, eu sunt un nimic care depinde de mila ta. Sunt al nimănui, nu am familie, nu am prieteni, nu am nimic pe lumea asta. Rătăcesc pe străzi şi îmi câştig existenţa cu greu. Uneori nu mănânc zile întregi şi sufăr de foame. Nu am cunoscut niciodată iubirea. Oamenii mă hăituiesc, aruncă în mine cu pietre şi cu lemne şi trebuie să stau tot timpul ascuns. Uneori, întâlnesc oameni care mă păcălesc şi mă cheamă la ei, iar eu merg bucuros crezând că vor să se joace cu mine... dar aceştia mă leagă, mă bat, îmi dau foc la blăniţă şi mă batjocoresc... Şi printre noi, câinii, sunt unii răi, de care trebuie să mă feresc. Au teritoriile lor, prietenii lor... Şi atacă şi oamenii. Din cauza lor oamenii cred că toţi câinii sunt răi si se tem.
Nu suntem toti răi... La fel ca si oamenii, avem si noi răii nostri. Dar eu sunt unul dintre cei singuri.
Eu nu sunt rău. Îndur frigul şi răutăţile oamenilor, deşi, eu nu am greşit cu nimic… decât cu faptul că am venit pe lume…
Mi-aş dori şi eu o familie, un stăpân, un loc sigur pentru mine.
Mi-aş dori să fiu al unui om care să mă iubească şi să aibă grijă de mine... n-ar conta câţi ani are, cum arată, ce casă are, ce trecut… pentru că noi, câinii, nu facem diferenţa între oameni. Noi iubim necondiţionat.
L-aş apăra pe stăpânul meu cu preţul vieţii şi l-aş iubi până aş muri... Nu m-aş supăra pe el dacă m-ar lăsa singur, dacă nu mi-ar da de mâncare, dacă atunci când ar fi supărat m-ar lovi… aş rămâne alături de el şi aş uita totul…
L-as astepta cu o bucurie nemărginită si as face orice ca să îi fiu pe plac... Eu iubesc oamenii. "

Cu drag, un Câine.

vineri, 13 septembrie 2013



Cîini ai nimănui
Rătăcitori şi neajutoraţi
cîini fără vîrstă, nume şi dreptate
fiţi întru totul binecuvîntaţi
voi, ce dormiţi pe dale îngheţate

Voi, care puneţi semn de carte trist
atîtor nopţi şi zile hăituite
cînd pliscul unui vultur exorcist
scobeşte ochii unei vechi ursite

Veniţi la uşa mea arareori
cu pieptul rupt şi însetat de milă
stigmatizaţi de arşiţi şi ninsori
firave monumente de argilă

Iar eu mă rog să fie cer de mai
să nu mai tremuraţi în epidaur
căci pentru voi o coajă de mălai
e mai de preţ ca sculele de aur

Copii ai foamei, cîini ai nimănui
ce cruciadă veşnică vă cheamă?
Ne-aţineţi calea cînd sîntem sătui
cînd nu mai vrem să ştim de nici o dramă

Şi cum vă bucuraţi din răsputeri
la gestul cel mai mic de mîngîiere
aţi şi uitat sudalmele de ieri
făgaşe moarte prind din nou putere

Dar o minune ţine cît un crin
rămîneţi iar mai singuri ca-nainte
şi zeii voştri, Doamne, nu mai vin
şi-un foc de oase joacă pe morminte

Păziţi cu îndîrjire de eroi
pe vetre vechi ruinele şi lemnul
stăpînii s-au mutat în case noi
dar nu v-au ridicat, uituci, consemnul

Şi ca un duh al locului natal
voi bîntuiţi prin vaste şantiere
progresul nu-i deloc sentimental
neputincioasă, spiţa voastră piere

Şi cît de blînzi şi de încrezători
voi lingeţi mîna ce vă dă otravă
cu vintre sfîrtecate de sudori
daţi singuri piept cu taina cea grozavă

Noi n-avem timp, sîntem şi-aşa destui
tragismul nostru poate că-i mai mare
un egoism atroce face pui
albeşte Valea Plîngerii de sare

Copii ai foamei, cîini ai nimănui
la ce icoane să vă cer iertare?

C. Vadim Tudor

joi, 12 septembrie 2013

SCRISOARE CATRE PARLAMENTARI



Stimate doamne si domni parlamentari,

Am rugamintea sa aveti rabdarea de a citi pana la capat aceasta scrisoare.
Va scriu in calitate de cetatean al acestei tari, referitor la proiectul de lege pentru Rosia Montana. 
Toti cetatenii Romaniei au garantat dreptul la proprietate, prin Constitutie. Acest proiect de lege este neconstitutional si, practic, pledeaza in favoarea unei companii private. Este strigator la cer ca, o companie privata, oricare ar fi ea si de unde ar veni, sa impuna guvernului unei tari o exploatare care, nu numai ca nu aduce nici un beneficiu tarii respective, dar o si poate distruge. 
De la bun inceput, din 1996, aceasta companie a actionat ilegal. Cand dl. Frank Timis & Co. listau la Bursa din Toronto aurul romanesc, statul roman nu numai ca nu era reprezentat, dar habar n-avea ce se intampla (sau poate aveau cativa, care mirosisera castigul gras). Firma MinInvest Deva s-a infiintat mult mai tarziu. In toti acesti ani, RMGC a mituit in stanga si in dreapta, pentru a-si atinge scopul. Tradandu-si tara, cei mai multi au marsat si au facut lobby pentru aceasta firma. Nu faceti greseala de a va numara printre ei. “Prim-ministrul” Ponta a aruncat “bomba” in curtea dvs si s-a spalat pe maini. Nu este posibil ca un prim-ministru sa nu fie in stare sa se ridice si sa sustina cauza tarii sale! Ei ameninta cu acele 4 miliarde despagubiri. CUM pot cere asa ceva cand licenta lor este expirata (verificati), iar acordul de mediu nu exista? Cu ce tupeu fac asta, pe ce se bazeaza? Pe amorteala si lasitatea conducatorilor nostri? Pe frica de inchisoare a celor care si-au bagat bani goldisti in buzunar? 
Dumneavoastra ne reprezentati pe noi, romanii! Intre noi si Guvern, existati dumneavoastra! Nu lasati o companie straina sa distruga Apusenii! Luati in considerare faptul ca, dupa aceasta exploatare blitz, de maxim 17 ani, in urma lor va ramane un iaz de decantare cu un diametru de 8 km si o adancime de 185 m (adica aproape 5 blocuri de 10 etaje). Acest baraj ramane in grija NOASTRA! Ei ofera despagubiri insignifiante, care abia ar ajunge cativa ani. Ce se intampla daca se produce cea mai mica fisura? Baia Mare a fost nimic pe langa ce s-ar intampla acum, ar fi un dezastru ecologic fara precedent, care ar afecta intreaga Europa. Nu fac aici scenariul drobului de sare. Uitati-va ce s-a intamplat in Peru, sau in Turcia. Iar daca in state ca Suedia se face exploatare cu cianuri, nu uitati ceva esential: exploatarea e cu MULT mai mica (aici, la Rosia, ar fi de 10 ori mai mare decat in Suedia, ar fi cea mai mare exploatare de aur din Europa). In plus, suedezii nu au trebuit sa relocheze pe nimeni si nici n-au distrus vestigii. Credeti ca britanicii ar fi de acord sa se faca exploatare sub Stonehenge? Sau egiptenii, sub piramide? Actul nostru de identitate, ca natie, e la Rosia Montana. Vestigiile de acolo (minele, necropola, etc), pe care le-am vizitat, sunt inestimabile nu numai pentru noi, ci pentru intreaga Europa. Francezii au venit cu arheologi, au luat mulaje si vor sa refaca la scara naturala tot ce e la noi la Rosia, cu parere de rau ca originalul va disparea, pentru ca romanii sunt prea saraci sa renunte la exploatare. Cat cinism! Poate ca suntem saraci, dar suntem obisnuiti cu asta si cred ca putem pastra tot ce-i acolo pentru noi. In viitorul apropiat, vom putea sa facem exploatare chiar noi, si fara cianuri. Deja sunt ingineri care stiu cum se poate face asta, dar cine-i mai asculta, dupa ce si-au bagat banii in buzunar? In ceea ce priveste numarul locurilor de munca: cate locuri credeti ca vor fi si pentru cat timp? In primul rand lucrarile vor fi mecanizate, numarul de locuri de munca va fi cu mult mai mic decat spun ei. Sunt mineri in Rosia, care, dupa ce n-au mai facut minerit, si-au gasit altceva de lucru, chiar pe langa casa lor. Traiesc multumitor si nu se plang. Daca asta e profesia mea si vad ca nu mai merge, ce fac, stau si plang pe camasa sau imi suflec manecile si muncesc orice? Potentialul turistic al acelei zone este urias. Moeciu de sus, sau jos si Branul pot lua o pauza. Frumusetea Apusenilor intrece orice. Starinii, daca gasesc un clopot vechi de la o corabie scufundata, fac un muzeu in jurul lui si fac turism, adica baga bani in buzunar. Noi avem ceva ce nu mai are NIMENI, si-i dam inainte cu “cine ar veni la Rosia?” Eu, dumneavoastra, alti romani, straini. Celor care au vrut sa-si faca pensiuni acolo, li s-a interzis acest lucru (autorizatia de construire) de catre autoritatile locale cumparate de goldisti. Li s-a inoculat oamenilor ideea ca, in afara de minerit CU CIANURI, nimic altceva nu se poate face si, cine nu-i cu ei, trebuie sa dispara. Sa nu uitam ca, singurul motiv pentru care vestigiile n-au intrat (inca) in patrimoniul UNESCO, e pentru ca autoritatile mituite nu au fost de acord. Va imaginati CATI au luat bani in toti acesti ani? OPRITI ASTA! Poate ca ei isi imagineaza ca vor trai bine mersi pana la sfarsitul vietii, poate ca mintea lor este atat de ingusta, dar urmasii lor vor suferi enorm daca acest proiect va fi aprobat. Nu se poate sa nu existe constiinta, nu se poate ca o viata de om sa se rezume doar la castig material, nu se poate sa-ti ignori neamul, radacinile, istoria, viata. Tot ceea ce facem, bine sau rau, se intoarce inapoi, pur si simplu asa functioneaza Universul, si-ar fi bine sa tinem cont de asta.
Stimati parlamentari, va puteti ridica in picioare pentru tara asta si pentru noi toti? Puteti avea curajul si verticalitatea de a va opune acestei marsavii, acestei tradari de tara? Din punctul meu de vedere (si al altora), in momentul de fata Romania este neguvernata si lasata de izbeliste in fata unei companii private cu mult tupeu si obraznicie. NOI trebuie sa-i amenintam pe ei, NOI trebuie sa-i dam in judecata pentru cata mita au imprastiat. Nu uitati ca unul dintre actionari este urmarit penal in sase tari pentru coruptie si dare de mita. Pe zi ce trece, scad la Bursa, ei de fapt se apropie de faliment si vor sa dea un tun aici, in tara nimanui. Demonstrati-le ca tara asta e A NOASTRA, nu a lor. Sa nu-si permita sa cumpere televiziuni si sa faca presiuni asupra noastra, ca nu ne pierdem firea usor. 
Normal ca sunt (si sunt toti) de acord cu investitiile straine, nu fac demagogie, dar investii bine negociate, din care Romania sa castige, nu sa piarda. Haideti sa punem capat acestui lung sir de “investitii” nefericite, care ne-au saracit!
In mod sigur, as mai gasi multe de spus, dar, din tot sufletul meu, alaturi de alte milioane de romani care gandesc la fel, chiar daca n-au iesit (inca) in strada, va rog: APARATI ACEASTA TARA SI INTERESELE EI!

Cu multumiri si respect,

Iuliana McFarlane

miercuri, 11 septembrie 2013

JOS PALARIA, Alina Dimitriu !

Sint Alina Dimitriu.
Recunosc, cu teama, n-am fost niciodata muscata de un ciine. Si ma intreb de ce.
Am fost si mica. Sint si mare. Am mers pe aceeasi strada ca si tine. In acelasi oras ca si tine. Am stat in aceeasi statie de tramvai ca si tine, mi-am cumparat piine ca si tine.
M-am jucat in parc si m-am plimbat cu bicicleta. Mi-am parcat masina, am intrat in scara blocului – exact ca si tine.
Si totusi nu m-a muscat nici un ciine niciodata. Si ma intreb de ce.

Sa iti spun insa ce nu am facut ca si tine.
N-am aruncat niciodata cu pietre intr-un ciine. Nu le-am pus otrava. Nu le-am pus sticla in mincare. N-am dat cu bocancul intr-un ciine. Nu mi-am indemnat copilul sa fie viteaz si sa arunce el cu pietre intr-un ciine. N-am scuipat vreodata un ciine. Nu am calcat niciodata un ciine. Nu ies la plimbare cu un bat la mine.

E la fel de adevarat ca pe vremea cind eram roman, nu ma uitam la spectacole cu gladiatori. In evul mediu evitam spinzuratorile in piata publica. Nu m-am uitat niciodata la jurnalul de la ora cinci. Pe tine insa te-am vazut acolo. Aplaudai minerii si de abia asteptai un accident, sa stai timp pe margine si sa te uiti. Cadea vreo ghilotina? Hop si tu. Era careva tras in teapa? Mureai daca nu te uitai.

Ciinele s-a cacat pe strada. Tu ai scuipat alaturi. Ti-ai aruncat semintele si ti-ai golit scrumiera pe jos. Ai aruncat sticla de plastic unde ti s-a golit. Ai mototolit pachetul de tigari si i-ai dat drumul. Ba chiar ai facut pipi la gard. Si ai scuipat iar. Ti-ai lipit chewing gum-ul de peretele liftului. Unde ai scrijelit ceva, sa nu-ti ratez trecerea pe acolo.
Ti-a fatat pisica si i-ai aruncat puii la ghena. Ti-ai aruncat punga de gunoi pe geam. Ti-ai stins tigarea in ghiveciul de pe holul blocului. Intre a stringe dupa un ciine si a stringe dupa tine...ce crezi ca aleg?

Exista accidente, si exista ciini rai. Exista ciini ucigasi, exista si oameni ucigasi. Ursi, lupi, albine si rechini ucigasi. Exista foame si frica si durere. Exista insa – teoretic - si discernamint, si dreapta judecata, si omenie, si civilizatie, si bunatate. Exista si creier cu care la fel de teoretic ar trebui sa gindesti. Si sa iti aduci aminte ca maidanezul ala de care ti-e tie frica nu e o ciuperca crescuta acolo peste noapte. Este, in buna parte, rodul mintii tale putine, care crede ca la nesfirsit poate scuipa pe toti si pe toate fara sa plateasca vreodata. Hai, scuipa. Asa. Civilizatule.

Am o revelatie timpa si neplacuta. Nu de ciini mi-e frica, Ci de oameni.

luni, 9 septembrie 2013

In sfarsit o voce rationala, solutii coerente verificate si mai ales mult bun-simt.


Vier Pfoten oferă Parlamentului soluţii pentru străzi fără câini şi salvarea animalelor


Vier Pfoten oferă Parlamentului soluţii pentru străzi fără câini şi salvarea animalelor

VIER PFOTEN a transmis azi Guvernului şi Parlamentului României o soluţie alternativă prin care străzile să fie eliberate de câini fără stăpân, fără ca aceştia să fie ucişi.
Ca urmare a regretabilei tragedii petrecute recent în Bucureşti, preşedintele Traian Băsescu a solicitat Parlamentului să autorizeze rapid prin lege uciderea a zeci de mii de câini fără stăpân. Premierul Victor Ponta a cerut la rândul său instituţiilor abilitate să scoată câinii fără stăpân de pe străzi. Pe acest fond, este posibil ca Parlamentul să ia o decizie în cursul acestei luni, odată cu finalizarea legii de gestionare a populaţiei canine iniţiate în 2007.
“Suntem impresionaţi de declaraţiile emoţionale şi extremiste ale conducătorilor ţării, care îşi instigă proprii cetăţeni la ură şi ucidere. Facem apel la un dialog raţional şi constructiv.Oferim astăzi o soluţie şi ne aşteptăm ca liderii acestei ţări să o folosească”,a declarat Gabriel Păun, director de campanii la VIER PFOTEN International.
Uciderea în masă a câinilor nu are niciun efect asupra cauzelor problemei: lipsa înregistrării şi identificării, înmulţirea rapidă a câinilor sau nepedepsirea abandonului. Tocmai de aceea, VIER PFOTEN foloseşte în programul ”Animale fără Stăpân” metoda capturării şi sterilizării: câinii fără stăpân sunt prinşi, vaccinaţi antirabic, deparazitaţi, înregistraţi şi marcaţi cu crotal.”Echipele mobile ale VIER PFOTEN au prins şi sterilizat peste 10.600 de câini în Bucureşti, însă eforturile noastre nu au fost dublate niciodată de cel al autorităţilor,niciîn tratarea cauzei, şi nici a efectelor. E ca atunci când uiţi un robinet deschis şi ţi se inundă casa. E logic ca mai întâi să închizi robinetul şi abia apoi să începi să evacuezi apa”,explică Gabriel Păun.
Uciderea animalelor nu are un efect pe termen lung, deoarece, după numai o generaţie, locul lor va fi ocupat de alţi câini şi pisici. Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS), Organizaţia Mondială a Sănătăţii Animalelor (OIE), precum şi alte organizaţii susţin această variantă ca singura metodă umană, cu eficienţă demonstrată pe termen lung, pentru controlul populaţiei de animale fără stăpân.
Soluţia complexă oferită de VIER PFOTEN atacă atâtcauza, cât şiefectul. Autorităţile au încercat până acum doaruciderea în masăşi aplicarea unorprograme de sterilizare, insa inconsistente. Toate acestea costă bani. Soluţia eficientă esteoprirea abandonurilorşi uncontrol real asupra situaţiei de pe străzi. Stoparea abandonurilor se poate face printr-un set complex de măsuri legale care includ:microciparea şi înregistrarea obligatorie a tuturor câinilor, cu sau fără stăpân,sterilizarea obligatorie a câinilor(cu excepţia celor cu valoare canină),pedepsirea în mod real a abandonurilorşiîncurajarea adopţiilor. Pentru a obţine controlul asupra populaţiei de câini fără stăpân, programul de sterilizări trebuie să fie aplicat la nivel naţional şi în ritm accelerat. Câinii trebuie să fie luaţi treptat de pe străzi, duşi în centre speciale şi pregătiţi pentru adopţie. Mass media, politicienii şi autorităţile ar trebui totodată să facă un efort comun pentru a încuraja programele de adopţie.
VIER PFOTEN îşi exprimă îngrijorarea cu privire la faptul că, pe fondul ultimelor instigări, uciderea câinilor prin metode brutale, precum violenţa fizică şi otrăvirile, a scăpat de sub control. Poliţia pare să ignore complet comiterea acestor cazuri barbare de eliminare a câinilor.
”În mod evident, oamenii nu sunt conştienţi de faptul că uciderea unui animal este interzisă prin lege, iar poliţia se preface că nu vede. Poliţia trebuie să acţioneze imediat, ori vom aduce aceste cazuri în justiţie, sub acuzaţia de crimă”,a adăugat Păun.
VIER PFOTEN solicită Parlamentului României să nu se lase influenţat de evoluţia emoţională din ultima săptămână a problemei câinilor fără stăpân şi să acţioneze raţional, adoptând o lege care să reprezinte o reală rezolvare a problemei şi care să evite uciderea în masă. De asemenea, VIER PFOTEN solicită poliţiei să aplice legea pentru a opri şi pedepsi cazurile de ucidere ilegală a câinilor.
Sursa: cotidianul.ro / http://www.vier-pfoten.ro/