miercuri, 7 septembrie 2016

Premierul Dacian Cioloș NU susține proiectul legislativ care incriminează defăimarea țării și a națiunii române

Guvernul României nu susține adoptarea unui proiect legislativ care să incrimineze defăimarea țării și a națiunii.

Deputatul PSD Sorin Avram Iacoban a inițat în luna martie un proiect de lege de completare a Legii nr. 286/2009 privind Codul Penal al României. Proiectul de lege, susținut de 60 de deputați și senatori, are ca scop reincriminarea infracțiunilor de defăimare a țării sau a națiunii.
Potrivit inițiatorilor, defăimarea țării sau a națiunii vor fi pedepsite cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani și interzicerea unor drepturi. Prima cameră sesizată în cazul acestui proiect este Senatul.
Guvernul României și-a precizat punctul de vedere cu privire la acest proiect legislativ.
„În mod halucinant, premierul Dacian Cioloș nu susține acest proiect deoarece, potrivit documentului oficial, „țara” și „națiunea” sunt valori „esențialmente abstracte”. Adică țara guvernată de Dacian Cioloș nu există în realitate, ci doar în abstract. La fel, și națiunea din care Dacian Cioloș face parte nu există în realitate, națiunea română fiind doar o chestiune abstractă", potrivit dantanasa.ro.

Refuzând să susțină acest proiect legislativ premierul Dacian Cioloș se poziționează ostentativ chiar în contra Constituției României, care prevede, la articolul 30, faptul că „Sunt interzise de lege defăimarea țării și a națiunii, îndemnul la război de agresiune, la ură națională, rasială, de clasă sau religioasă, incitarea la discriminare, la separatism teritorial sau la violență publică, precum și manifestările obscene, contrare bunelor moravuri”.

vineri, 2 septembrie 2016

„Nihil sine Deo“ înseamnă „Nimic fără Dumnezeu“, nu „Fără niciun Dumnezeu“ – așa cum arată structura anului școlar 2016-2017 aprobată de MEN


Vă trimit un material pentru a interveni, prin presă sau oricum altcumva, în rezolvarea unor grave probleme din învățământ.
            Elevii, ca pretutindeni în lume, sunt amintirea zilei de mâine. În conscință, vă rog să ajutați cele câteva milioane de elevi și familiile lor în vederea educării pentru viitor, în spirit european, oferindu-le în primul rând modelele pe care străbunii noștri le-au consolidat peste veacuri.
            Altfel, nu vom reuși să-i învățăm să știe să facă, să ştie să fie şi mai ales să ştie să devină. Orice organizare sau participare la o discuție pe această temă, cu specialiști în educație și spiritualitate românească, ar fi binevenită.
            Vă mulțumesc pentru atenție!
Prof. Valeriu Anghel
Focșani tel. 0721.286.720

            Notă. Menționez că materialul a fost trimis celor cărora le-am adresat scrisoarea deschisă, precum și unor televiziuni și organe de presă centrale, Comisiilor pentru învățământ din Senat și Camera Deputaților, Patriarhiei Române, Arhiepiscopiei Romano-Catolice de București și unor personalități de prim rang ale culturii române. (V.A.)


„Nihil sine Deo“ înseamnă „Nimic fără Dumnezeu“, nu „Fără niciun Dumnezeu“
așa cum arată structura anului școlar 2016-2017 aprobată de MEN

scrisoare deschisă adresată Domnului Klaus Johannis președintele României,
Domnului Dacian Cioloș – prim-ministru, Domnului Vasile Dâncu – viceprim-ministru
și Domnului Mircea Dumitru – ministrul educației naționale –

            Stimați înalți demnitari ai poporului român!

            Structura anului școlar 2016-2017 a fost elaborată de un antichrist analfabet în probleme de psihopedagogie școlară, exponent al unor forțe oculte menite să ne distrugă subtil esența ființei naționale, așa cum considerăm că reiese din cele expuse mai jos.
            Idealul educațional al românilor se înscrie în aria valorilor umaniste ale Europei. Civilizația europeană s-a cristalizat pe temeiurile culturii grecești, ale Romei politice și ale creștinismului. De-a lungul timpului, Europa s-a dovedit a fi creștinismul întrupat.
            „Idealul educațional al școlii românești – se spune în Legea educației naționale din 2011 – constă ... și în asumarea unui sistem de valori care sunt necesare pentru împlinirea și dezvoltarea personală“ (art. 1, al. 3). Acest sistem de valori cuprinde și pregătirea marilor sărbători religioase ale creștinismului (cântecele de Crăciun și Anul Nou în săptămâna premergătoare Nașterii Domnului și întâmpinarea evlavioasă a Învierii Mântuitorului în Săptămâna Patimilor). Structura noului an școlar prevede în cele două săptămâni de dinaintea marilor sărbători religioase cursuri școlare, lucru pe care nu și l-au permis nici comuniștii lui Dej și Ceaușescu.
            Stimați conducători ai României „tehnocrate“: de ce ne târâți copiii și nepoții într-un criptocomunism devenit politică de stat? Pentru libertatea de credință a curs sânge și s-au înfundat pușcării. Derulați un nou „memorial al durerii“ sau pregătiți neantizarea devizei regale „Nihil sine Deo“ sub care a avut loc nașterea și modernizarea României ca stat european de către Carol I și reîntregirea noastră ca neam sub Ferdinand?
            În 2017, Paştele ortodox şi catolic sunt prăznuite la aceeași dată: 16 aprilie. Domnilor înalți demnitari, nu vă bateți joc de istoria acestui neam, de credința și tradițiile lui! Nu vă jucați de-a Dumnezeu cu un popor și așa umilit în nenumărate alte componente ale existenței sale!
            Vacanțele școlare sunt întreruperi ale procesului de învățământ cu prilejul marilor sărbători ale creștinismului (Crăciunul și Paștele), între două etape ale anului de studiu (semestre) sau la sfârșitul anului școlar). De ce numiți aceste perioade „vacanța de iarnă“ în loc de „vacanța de Crăciun“ și „vacanța de primăvară“ în loc de „vacanța de Paști“? Ați rămas așa din vremea în care îl așteptați pe „Moș Gerilă“ în jurul „pomului de iarnă“, cu „binecuvântarea“ activistului de partid?
            Componența patriotică a formării și dezvoltării personalității elevului ați șters-o complet cu buretele. La 14 aprilie anul viitor, în Vinerea Mare, se împlinesc 560 de ani de la urcarea lui Ștefan cel Mare și Sfânt pe tronul Moldovei, iar în iulie, un sfert de veac de la sanctificarea sa. În Săptămâna Patimilor, Ministerul Educației Naționale a programat cursuri. Numit de Papa Sixt al IV-lea „atlet al lui Christos“, domnitorul Moldovei este un mare european, stavilă românească în calea expansiunii otomane în Apus. Ce activități pot fi organizate cu acest prilej, ca să afle și ambasadorul american la Chișinău cam pe unde își avea domnitorul cetățile, nu e greu de închipuit...
            Anul viitor mai sunt și alte aniversări demne de luat în seamă: 140 de ani de la Proclamarea Independenței de Stat și 100 de ani de la marea bătălie de la Mărășești, soldată cu victoria ostașilor români. Ca și sărbătorirea lui Ștefan cel Mare, aceste evenimente pot fi omagiate cel mai bine în cadrul săptămânii „Școala altfel“.
            Săptămâna „Școala altfel“ a dat însă cea mai mare bătaie de cap celor care au planificat învățământul în anul școlar 2016-2017. Procesul instructiv-educativ are trei componente: educația formală – care cuprinde acțiunile pedagogice proiectate instituțional de minister și realizate riguros în timp și spațiu; educația informală – care se referă la totalitatea influențelor pedagogice exercitate de familie, de mediul social, mass-media etc., denumită și „educație permanentă“; educația nonformală – care însumează acțiunile pedagogice proiectate și realizate în afara clasei și/sau a școlii, acțiuni ce fac legătura între cunoștințele asimilate la clasă și cele acumulate informal (așa-zisa „educație extrașcolară“).
            Planificarea săptămânii „Școala altfel“ nu poate fi lăsată la latitudinea instituțiilor de învățământ, o planificare la întâmplare putând perturba fluxul educațional, ci în perioade fixe la nivel de țară, pe criterii ținând de particularitățile de vârstă ale elevilor și de finalitățile educative concrete pentru fiecare ciclu școlar.
            „Școala altfel“ poate fi planificată pentru gimnaziu în săptămâna 28 noiembrie – 2 decembrie 2016, care include o mare sărbătoare religioasă (Ziua Sfântului Andrei, patronul spiritual al neamului românesc) și una laică (Ziua Națională a României). În gimnaziu, personalitatea preadolescentului se consolidează ca subiect, începe să se delimiteze de lumea exterioară ca eu și încearcă primele diferențieri de ordin moral care, în liceu, vor sta la baza formării reprezentărilor și judecăților etice.
            Pentru liceu și școala profesională, săptămâna „Școala altfel“ se poate organiza în perioada 3-7 aprilie 2017, premergătoare vacanței de Paști, anul acesta școlar putând fi dedicată lui Ștefan cel Mare și celorlalte evenimente istorice. Adolescența este una din cele mai importante perioade din viața și evoluția personalității umane, când tânărul începe să se considere autorul propriei sale deveniri.
            Pentru învățământul primar se recomandă săptămâna 29 mai – 5 iunie, care în acest an școlar cuprinde Ziua Internațională a Copilului, Rusaliile, cât și atât de nepotrivita Zi a Învățătorului.
            Prin Ordinul ministrului educației naționale nr. 4577/20.07.2016, s-a stabilit că anul școlar 2016-2017 are 35 de săptămâni cu 169 zile de cursuri. De aici reiese că în 6 zile avem suspendarea cursurilor. Care sunt aceste șase zile, MEN ne spune vag: „În zilele libere prevăzute de lege nu se organizează cursuri“ (art. 3), iar zilele de 5 Octombrie* – Ziua Internațională a Educației, 1 Iunie – Ziua Internațională a Copilului și 5 Iunie – Ziua Învățătorului „se vor marca prin manifestări specifice“.
            În anul școlar 2016-2017, zilele libere (laice și religioase) prevăzute de lege care cad în calendar pe zile lucrătoare sunt șase: 30 Noiembrie – Ziua Sfântului Andrei, 1 Decembrie – Ziua Națională a României, 24 Ianuarie – Ziua Unirii Principatelor, 17 Aprilie – a doua zi de Paști, 1 Mai – Ziua Internațională a Muncii și 5 Iunie – a doua zi de Rusalii. Nu ni se spune nimic despre 18 aprilie, a treia zi de Paști, care nu este declarată prin lege liberă și nici inclusă de minister în „vacanța de primăvară“ (?!). S-a substituit MEN Parlamentului și a declarat-o pe șest liberă? Dacă da, înseamnă că nu mai avem cursuri în 165 de zile, ci în 164! Și dacă ne gândim că unele zile de vineri (2 decembrie, 2 iunie ș.a.) se recuperează sâmbăta doar în condica de prezență, iar în ultima săptămână de școală se încheie medii și se adună manualele transmisibile, cursuri școlare se mai țin doar în 156 de zile!
            Parafrazând retorica unui fost demnitar celebru, vă întreb doar atât: Păi dă bine, domnilor demnitari?
            Probleme deosebite ridică și zilele în care se face omagierea dascălilor, în special a învățătorului.
Care „învățător“, onorați demnitari, fiindcă prin Legea învățământului nr. 1/2011, funcțiile didactice de educatoare și învățător au fost desființate și înlocuite cu profesor pentru învățământul preșcolar, respectiv profesor pentru învățământul primar?
„Ziua Învățătorului“ a fost propusă de poeta basarabeană Leonida Lari în 2007, sub denumirea de „Ziua Școlii“, 5 iunie fiind ziua de naștere a lui Gheorghe Lazăr, considerat de aceasta întemeietorul învățământului modern românesc. Noi știm, ca și dumneavoastră, că întemeietorul învățământului românesc modern este Spiru Haret (născut la 15 februarie 1851) și că „Ziua Învățătorului“ s-a sărbătorit în perioada interbelică cu mare fast, de Sfinții Petru și Pavel, când se cunoșteau rezultatele cadrelor didactice la clasă, pentru a putea fi recompensate cele cu rezultate deosebite. La 5 iunie nu este încheiată nicio situație școlară. În 2011, Daniel Funeriu a abrogat toată legislația anterioară în materie de învățământ, uitând însă de Legea nr. 289/2007, prin care se instituia „Ziua Învățătorului“. Normal ar fi, domnilor înalți demnitari, să procedați la reluarea prin lege a denumirilor de „educatoare“ și „învățător“, mai ales că la anul se împlinesc 90 de ani de la prima sărbătorire a „Zilei Învățătorului“ (29 iunie 1927, prim-ministru fiind Ion I. C. Brătianu, iar ministru al instrucțiunii publice – dr. Constantin Angelescu).
„Ziua Internațională a Educației“ este de fapt „Ziua Mondială a Profesorului“ („World Teacher’s Day“), celebrată la 5 octombrie din anul 1994, ca urmare a recomandărilor UNESCO și ale Organizației Internaționale a Muncii, urmărind să aducă în atenție importanța educației ca serviciu public și rolul major al profesorului ca expert în domeniul educației.
Domnule președinte Klaus Iohannis, aveți Guvernul Dv., așa cum v-ați exprimat că doriți;
Domnule prim-ministru Dacian Cioloș, aveți în Cabinetul ce îl conduceți un ministru al învățământului pe care ne place să credem că l-ați adus și în interesul școlii, nu numai al anulării doctoratelor;
Domnule viceprim-ministru Vasile Dâncu, în mass-media a circulat zvonul că v-ați adus la Educație un prieten;
Domnule ministru Mircea Dumitru, se spune că ați intrat în acest guvern de „tehnocrați“ după ce v‑ați rezolvat proiectele cu finanțare europeană pe care le coordonați:
Nu este de ajuns că am fost îmbâcsiți de comunism și eu, și copiii mei, într-o epocă de mult apusă, de ce perpetuați această plagă și asupra nepoților? Cine vă dă dreptul să ne „blagosloviți“ acum cu alta din vest?...




* Sărbătorile laice (naționale și internaționale) sau religioase (indiferent de cult) se scriu cu inițială majusculă (DOOM2, p.LIX), nu cum sunt scrise în ordinul pe care l-ați semnat ca primarul. Trimiteți-vă subalternii să învețe limba română, domnule ministru al învățământului!...

sâmbătă, 9 iulie 2016

Selecție de citate de o valoare extraordinară pentru istoria și identitatea noastră

A fost tinuta in secret o bogata istoriografie referitoare la originea si statalitatea românilor. A fost mai lesne de tinut in lesa un popor care nu-si cunoaste neamul! Dar cea mai mare crima este ca românii nu vor sa stie cine sunt, au pierdut maturitatea de a se pretui si a se respecta reciproc. Românii sunt dusmanii lor, atat in interior cat si in alte zari, gradul lor de incredere s-a restrans la membri familiei si rude apropiate pentru ca au risipit caracteristicile unei societati mature si risca sa decada din statutul de popor in cel de populatie! 
Selecție de citate de o valoare extraordinară pentru istoria și identitatea noastră, adunate de pasionatul cercetător Marius Fincă:
  1. Sumerologul rus A. Kifisim: „Strămoşii rumânilor au exercitat o influenţă puternică asupra întregii lumi antice, respectiv a vechii Elade, a vechiului Egipt, a Sumerului şi chiar a Chinei”
  2. Pitagora (580 î.H – 495 î.H), face zece referiri la valorile superioare ale geţilor. În „Legea 1143” el spune: „Călătoreşte la geţi nu ca să le dai legi, ci să tragi învăţăminte de la ei. La geţi toate pamânturile sunt fără margini, toate pamânturile sunt comune.
  3. Homer:„Dintre toate popoarele geţii sunt cei mai înţelepţi.”
  4. Platon (427 – 347 î.H.), elev a lui Socrate şi profesor al lui Aristotel, surprinde în dialogul „CARMIDES” o discuţie între Socrate şi Carmides, în care profesorul îi spune lui Carmides ce l-a învăţat un medic trac când a fost la oaste: „Zamolxe, regele nostru, care este un zeu, ne spune că după cum nu trebuie a încerca să îngrijim ochii fără să ţinem seama de cap, nici capul nu poate fi îngrijit, neţinându-se seama de corp. Tot astfel trebuie să-i dăm îngrijire trupului dimpreună cu sufletul, şi iată pentru ce medicii greci nu se pricep la cele mai multe boli. Pentru că ei nu cunosc întregul pe care îl au de îngrijit. Dacă acest întreg este bolnav, partea nu poate fi sănătoasă căci, toate lucrurile bune şi rele pentru corp şi pentru om în întregul său, vinde la suflet şi de acolo curg ca dintr-un izvor, ca de la cap la ochi. Trebuie deci, mai ales şi în primul rând, să tămăduim izvorul răului pentru ca să se poată bucura de sănătate capul şi tot restul trupului. Prietene, sufletul se vindecă prin descântece. Aceste descântece sunt vorbele frumoase care fac să se nască în suflete ÎNŢELEPCIUNEA”. Uimitoare aceasta viziune asupra medicinei lui Zamolxe acum mai bine de 2400 de ani!
  5. Dionisie Periegetul (138 d.H.): „În ceea ce urmează voi scrie despre cea mai mare ţară, care se întinde din Asia Mică până în Iberia şi din nordul Africii până în SCANDIA, ţara imensă a dacilor.”
  6. Marco Merlini, arheolog italian (n. 1953), spunea referitor la plăcuţele de la Tărtăria: „Oasele ca şi plăcuţele sunt foarte vechi. Acum este o certitudine. Este rândul nostru să gândim că scrierea a început în Europa cu 2000 de ani înaintea scrierii sumeriene. În România avem o comoară imensă, dar ea nu aparţine numai României, ci întregii Europe.”
  7. Friedrich Hayer 1899 – filozof austriac:„Rumunii sunt poporul din Europa care s-a născut creştin” (ambasadorul Vaticanului la Bucureşti spunea în aula Academiei acelaşi lucru, şi asta acum câţiva ani).
  8. Alfred Hofmann 1820 – în Istoria Pământului:„Într-adevăr nicăieri nu vei putea găsi o putere de înţelegere mai rapidă, o minte mai deschisă, un spirit mai ager, însoţit de mlădierile purtării, aşa cum o afli la cel din urmă rumun. Acest popor ridicat prin instrucţie ar fi apt să se găsească în fruntea culturii spirituale a Umanităţii. Şi ca o completare, limba sa este atât de bogată şi armonioasă, că s-ar potrivi celui mai cult popor de pe Pamânt. Rumania nu este buricul Pământului, ci Axa Universului.
  9. Marija Gimbutas – Profesor la Universitatea California din L.A.-Civilizaţie şi Cultură: „România este vatra a ceea ce am numitVechea Europă, o entitate culturală cuprinsă între 6500-3500 î.H., axată pe o societate matriarhală, teocrată, paşnică, iubitoare şi creatoare de artă, care a precedat societăţile indo-europenizate, patriarhale, de luptători din epoca bronzului şi epoca fierului. A devenit de asemenea evident că această străveche civilizaţie europeană precede cu câteva milenii pe cea sumeriană. A fost o perioadă de reală armonie în deplin acord cu energiile creatoare ale naturii.”
  10. Louis de la Valle Pousin:„Locuitorii de la nordul Dunării de Jos pot fi consideraţi strămoşii Omenirii.”
  11. Gordon W. Childe:„Locurile primare ale dacilor trebuie căutate pe teritoriul României. Într-adevăr, localizarea centrului principal de formare şi extensiune a indo-europenilor trebuie să fie plasată la nordul şi la sudul Dunării de Jos.”
  12. Eugene Pittard:„Strămoşii etnici ai Rumunilor urcă neîndoielnic până în primele vârste ale Umanităţii, civilizaţia neolitică reprezintă doar un capitol recent din istoria ţării”.
  13. Daniel Ruzzo – arheolog sud-american:„Carpaţii sunt într-o regiune a lumii în care se situa centrul european al celei mai vechi culturi cunoscute până în ziua de astăzi”
  14. William Schiller – arheolog american:„Civilizaţia s-a născut acolo unde trăieşte astăzi poporul rumun, răspândindu-se apoi spre răsărit şi apus”.
  15. John Mandis:„Cele mai vechi descoperiri ale unor semne de scriere au fost făcute la Turdaş şi Tărtăria”.
  16. Olof Ekstrom:„Limba rumună este o limbă-cheie care a influenţat în mare parte limbile Europei”.
  17. Universitatea din Cambridge:– În mileniul V î.H. spaţiul carpatic getic era singurul locuit în Europa;
    – Spaţiul carpatic, getic, valah a reprezentat în antichitate OFFICINA GENTIUM, a alimentat cu populaţie şi civilizaţie India, Persia, Grecia, Italia, Germania, Franța şi aşa-zisul spaţiu slav;
    – VEDELE (RIG VEDA) cele mai vechi monumente literare ale umanităţii au fost create în centrul Europei. Fostul Prim-Ministru al Indiei, Jawaharlal Nehru a scris că: „Vedele sunt opera arienilor care au invadat bogatul pământ al Indiei”.
  18. Bonfini:„Limba rumunilor n-a putut fi extirpată deşi sunt asezaţi în mijlocul atâtor neamuri de barbari şi aşa se luptă să nu o părăsească în ruptul capului, încât nu s-ar lupta pentru o viaţă cât pentru o limbă”.
  19. Ludwig Schlozer (Russische Annalen-sec XVIII):„Aceşti volohi nu sunt nici romani, nici bulgari, nici wolsche, ci VLAHI (RUMUNI), urmaşi ai marii şi străvechii seminţii de popoare a tracilor, dacilor şi geţilor, care şi acum îşi au limba lor proprie şi cu toate asupririle, locuiesc în Valachia, Moldova, Transilvania şi Ungaria în număr de milioane”.
  20. Michelet, Paris 1859, către trimisul lui Cuza:„Nu invidiaţi vechile popoare, ci priviţi pe al vostru. Cu cât veţi săpa mai adânc, cu atât veţi vedea ţâşnind viaţa”.
  21. Andre Armad:„Într-adevăr acesta este unul din cele mai vechi popoare din Europa…fie că este vorba de traci, de geţi sau de daci. Locuitorii au rămas aceiaşi din epoca neolitică – era pietrei şlefuite – până în zilele noastre, susţinând astfel printr-un exemplu, poate unic în istoria lumii continuitatea unui neam”.
  22. D’Hauterive (Memoriu asupra vechii şi actualei stări a Moldovei, 1902):„Limba latinească în adevăr se trage din acest grai (primodial), iar celelalte limbi, mai ales rumuna sunt acest grai. LATINEASCA este departe de a fi trunchiul limbilor care se vorbesc astăzi (aşa zisele limbi latine), aş zice că ea latina, este cea mai nouă dintre toate”.
  23. Huszti Andras:„Urmaşii geto-dacilor trăiesc şi astăzi şi locuiesc acolo unde au locuit părinţii lor, vorbesc în limba în care glăsuiau mai demult părinţii lor”.
  24. Bocignolli (1524):„Rumunii despre care am spus că sunt daci”.
  25. L.A. Gebhardi:„Geţii vorbeau aceeaşi limbă ca dacii şi aveau aceleaşi obiceiuri. Grecii dădeau atât geţilor din Bulgaria, cât şi dacilor din Moldova, Valahia, Transilvania şi Ungaria acelaşi nume şi credeau că şi geţii şi dacii provin de la traci”.
  26. Martin Hochmeister (Siebenburgische Provinziaal Blatter, 1808):„În cele mai vechi timpuri cunoscute, în Transilvania şi în ţările învecinate locuiau dacii, care mai erau numiţi şi geţi şi de la ei a primit actuala Transilvanie împreună cu Moldova, Muntenia şi regiunile învecinate din Ungaria numele de Dacia”.
  27. Abdolonyme Ubicini (Les origines de l’histoire roumaine, Paris, 1866):„Dacii sunt primii strămoşi ai rumunilor de azi. Din punct de vedere etnografic dacii par să se confunde cu geţii, aceeaşi origine, aceeaşi limbă. Asupra acestui punct de vedere toate mărturiile din vechime concordă”.
  28. Universitatea din Cambridge (1922, The Cambridge History of India):„Faza primară a Culturii Vedice s-a desfăşurat în Carpaţi, cel mai probabil, iniţial în Haar-Deal”.
  29. Jakob Grimm (Istoria limbii germane, 1785-1863):„Denumirile dacice de plante, păstrate la Dioscoride (medic grec din perioada împăraţilor Claudius şi Nero) pot fi găsite şi în fondul limbii germane”.
  30. Cronicile spaniolilor 25 (pag.179):„Daco-Geţii sunt consideraţi fondatorii spaniolilor”.
  31. Carol Lundius (Cronica ducilor de Normandia):„Daco-Geţii sunt consideraţi fondatorii popoarelor nordice”.
  32. Leibnitz (Collectanea Etymologica):„Daco-Geţii sunt consideraţi fondatorii teutonilor prin saxoni şi frizieni, ai olandezilor (daci) şi ai anglilor”.
  33. Miceal Ledwith (Consilier al Papei Ioan Paul al II-lea):„Chiar dacă se ştie că latinaesca e limba oficială a Bisericii Catolice, precum şi limba Imperiului Roman, iar limba rumună este o limbă latină, mai puţină lume cunoaşte că limba rumună sau precursoarea sa, vine din locul din care se trage limba latină, şi nu invers! Cu alte cuvinte, nu limba rumună este o limbă latină, ci mai degrabă limba latină este o limbă rumună. Aşadar, vreau sa-i salut pe oamenii din Munţii Bucegi, din Braşov, din Bucureşti. Voi sunteţi cei care aţi oferit un vehicul minunat lumii occidentale”.
  34. Daniel Ruzo (1968):„Am cercetat munţi din cinci continente, dar în Carpaţi am găsit monumente unice dovedind că în aceste locuri a existat o civilizaţie măreaţă, constituind centrul celei mai vechi civilizaţii cunoscute astăzi”.
  35. Carlo Troya (1784-1858, istoric italian):„Nici un popor din cele pe care grecii le numeau barbare nu au o istorie mai veche şi mai certă ca a geţilor sau goţilor. Scopul lucrării mele, Istorie Getică sau Gotică se împarte în două părţi şi una din ele arată că geţii lui Zamolxe şi ai lui Decebal au fost strămoşii goţilor lui Teodoric din neamul Amalilor.”
  36. Harald Haarman (specialist în istoria culturii):„Cea mai veche scriere din lume este cea de la Tărtăria (cu mult înainte de scrierea sumeriană;), iar civilizaţia danubiană este prima mare civilizaţie din istorie.”
  37. Paul Mac Kendrick:„Burebista şi Decebal au creat în Dacia o cultură pe care numai cei cu vederi înguste ar putea-o califica drept barbară”. „Rumunii sunt membri ai unuia din cele mai remarcabile state creatoare ale antichităţii.” „Sus în Maramureş există un loc marcat drept centrul bătrânului continent” (Europa de la Atlantic la Urali).
  38. William Ryan şi Walter Pitman (geologi, 1995):„Locul descris de Vechiul Testament ca fiind inundat de potop este cel al Mării Negre”.
  39. Robert Ballard (explorator, 1999), confirmă cele spuse de Ryan şi Pitman.
  40. Cavasius (De la Administratione Regni Transilvaniae): „În Italia, Spania şi Galia, poporul se slujea de un idiom de formaţie mai veche sub numele de lingua rumunească, ca pe timpul lui Cicero”.
  41. G. Devoto, G. Wilkie, W. Schiller:„Barbarii n-au fost numai descoperitorii filosofiei, ci şi descoperitorii tehnicii, ştiinţei şi artei… Trebuie să merg mai departe şi să arăt lămurit că filozofia greacă a furat din filozofia barbară. Cei mai mulţi şi-au făcut ucenicia printre barbari. Pe Platon îl găsim că laudă pe barbari şi aminteşte că atât el cât şi Pitagora au învăţat cele mai multe şi mai frumoase învăţături trăind printre barbari”.
  42. Clement Alexandrinul (Stromatele):„În sfârşit o altă greutate de interpretare cu această metodă a unor învăţături din Scriptură constă în aceea că nu le avem şi în limba în care au fost scrise întâia oară… Apoi limba e păstrată şi de popor, nu numai de învăţaţi, pe când înţelesul şi textele le păstrează numai învăţaţii şi tocmai de aceea putem să concepem uşor că aceştia au putut să falsifice înţelesul textelor vreunei cărţi foarte rare pe care o aveau în stăpânire”.
  43. Emmanuel de Martone (profesor la Sorbona, 1928, în interviul dat lui Virgil Oghină):„Nu pot să înţeleg la rumuni mania lor de a se lăuda că sunt urmaşi ai coloniştilor romani ştiind foarte bine că în Dacia nu au venit romani, nici măcar italici, ci legiuni de mercenari recrutaţi din toate provinciile estice ale imperiului, chiar şi administraţia introdusă de cuceritori avea aceeaşi obârşie. Voi rumunii sunteţi daci şi pe aceştia ar trebui să-i cunoască rumunii mai bine şi să se laude cu ei, pentru că acest popor a avut o cultură spirituală şi morală înaltă”.
  44. Marc Pagel (profesor, şef al laboratorului de bio informatică la Universitatea Reading, Anglia):„Acum 10.000 de ani în spaţiul carpatic a existat o cultură, un popor care vorbea o limbă unică şi precursoare a sanscritei şi latinei”.
  45. Clemance Royer (în Buletin de la Societe d’Antropologie, Paris, 1879):„… celţii, germanii şi latinii vin din estul Europei… iar tradiţiile arienilor istorici din Asia îi arată venind din Occident… noi trebuie să le căutam leagănul comun la Dunarea de Jos, în această Tracie pelasgică a cărei limbă o ignorăm”.
  46. Jean Laumonier (în cartea „La nationalite francaise”, Paris, 1892):„Românul sau dacul modern este adevăratul celt al Europei Răsăritene”.
  47. Andre le Fevre (în lucrarea „Les races et les langues”, Paris 1893):„Celţii bruni cărora etnografia le relevă urma din Dacia pâna în Armric (Bretania) şi Irlanda, galii blonzi… populaţii care vorbeau dialecte indo-europene”.
  48. Împăratul Iosif al II-lea:„Aceşti bieţi supuşi rumuni, care sunt fără îndoială cei mai vechi şi mai numeroşi în Transilvania, sunt atât de de chinuiţi şi încercaţi de nedreptăţi de oricine, fie ei unguri sau saşi, că soarta lor, dacă o cercetezi este într-adevar de plâns…

miercuri, 29 iunie 2016

Scrisoare deschisă adresată domnului Ministru Marius Bostan cu privire la jurământul făcut în fața poporul român

Domnule Ministru,

În ultimele 24 de ore ați primit numeroase reacții cu privire la declarațiile  dumneavoastră  pe marginea educației. Cu toate acestea, păreți să nu înțelegeți încă mesajul de fond. Permiteți-ne ca, în calitate de profesori dedicați educației din România, să vă explicăm de ce declarațiile dumneavoastră sunt greșeli grave pentru un ministru.
i jurat cu mâna pe Constituția României promițând să respectați „Constituția și legile țării”, să apărați „drepturile și libertățile fundamentale ale cetățenilor”. Declarațiile dumneavoastră cu privire la învățământ arată că ați încălcat jurământul depus în fața poporului român și al Președintelui României.
Ar trebui să mai aflați că dreptul la educație gratuită este prevăzut în Constituția României, pe lângă multe alte tratate și convenții europene sau internaționale la care țara noastră este parte. Constituția României, la art. 32 alin. 4, prevede că "învățământul de stat este gratuit”.
Convenția ONU vorbește despre necesitatea asigurării "unui învățământ obligatoriu și gratuit pentru toți". Constituția - și dreptul la educație gratuită cuprinsă în aceasta - trebuie apărată de însăși Guvernul României. Dumenavoastră ignorați toate aceste detalii care fac parte din activitatea pentru care sunteți plătit de cetățenii României. Iată o mentalitate comunistă.
Declarația conform căreia dascălii își bat joc de meseria lor este inacceptabilă. Nu știm dacă sunteți conștient de acest fapt, dar probabil mai toți oamenii care lucrează în jurul dumneavoastră au fost formați în sistemul de învățământ românesc. Să aveți atâta lipsă de considerație pentru un grup de oameni care aduc un aport important națiunii și fac eforturi uneori supraomenești pentru salarii derizorii înseamnă să aveți o mentalitate lipsită de empatie și mai ales plină de orgoliu - pentru ca nu ați recunoscut cu adevărat greșeala nici la momentul actual.
Domnule Ministru,
Toate cele spuse mai sus împreună cu faptul că emiteți analize gratuite despre un sistem pe care nu îl cunoașteți ne arată că drumul spre maturizarea politică a României este încă lung. Justificările poporului - oricare ar fi acestea - nu sunt imbecile, domnule ministru, pentru că ei sunt plătitorii salariului de care dumneavoastră nu vă plângeți. Ca membru al Guvernului trebuie să aveți responsabilitatea propriilor dumneavoastră declarații și - mai important - să apărați Constituția pe care ați jurat.
Cum credeți că meritați să fiți taxat pentru această ieșire în decor? Priviți spre alte țări din occident și răspundeți singur la întrebarea: este corect să vă păstrați funcția în continuare?
În opinia noastră nu - de aceea vă cerem demisia.
Comisia pentru învățământ, știință, tineret și sport

duminică, 22 mai 2016

De ce școala finlandeză are rezultate foarte bune ?

De 25 de ani avem un sport național : „reforma Educației”. Oare de ce nu vrem să acceptăm modele care funcționează și dau rezultate excelente ?!
Poate stiati. Dar daca nu…cititi!
De ce este atit de obisnuit ca in Finlanda, un adolescent normal sa termine primele 12  clase cu medii excelente, vorbind o engleza perfecta si citind o carte pe saptamina?  
07:45
– Saili (15 ani) asteapta autobuzul urban care il va lasa la poarta scolii (nu exista autobuze scolare).
Autobuzul trece la fiecare 5 minute.
Finlandezii incearca sa-i faca pe fiii lor sa fie independenti de mici.
Pe foarte putini dintre ei, parintii lor îi duc cu masina pina la scoala.
Biletul este subventionat de catre municipalitate.
Conform legii, niciun elev nu poate locui la mai mult de 5 km de scoala. In exterior, instalatiile scolii dau o impresie spartana.
Niciun muc de tigara, nicio hirtie pe jos, niciun grafitti pe ziduri.
09:15
 – Orele de 45 de minute.
Finlandezii mizeaza pe studiile de limba materna, matematica si engleza. 75% dintre materii sunt comune in toata tara . Restul il alege scoala, in  acord cu profesorii, parintii si elevii.
Orele sunt scurte, intense si, mai ales, foarte participative. In interiorul scolii, curatenia este si mai evidenta.
Totul pare recent dat in folosinta. Pe banci si pupitre nu sunt semne, si nu se scrijeleste nimic.
Scoala este publica si, bineinteles, gratuita, dar cu instalatii demne de un colegiu „scump” din Spania.
Salile de cursuri dispun de ecrane gigant de plasma cu TV in circuit inchis, acvariu de 200 de litri cu pesti tropicali, bucatarie completa, dispozitive audiovizuale, aer conditionat, multe plante.
Fiecare doi elevi au cite un calculator.
O duzina de masini de cusut in sala de croitorie, aparate de sudura, scule de timplarie, schiuri… O sala de sport acoperita, un auditoriu pentru orele de teatru si o sala de mese cu autoservire.
Cartile sunt gratuite, materialul scolar e gratuit, mincarea e gratuita.
12:00
– Mincare calda, nutritiva si gratuita.
Saili are o jumatate de ora pentru prinz, la restaurantul scolii.
Legea finlandeza obliga ca meniul sa fie gratuit, nutritiv, si cu multe feluri de salate si fructe.
Se bea apa sau lapte. Costurile le plateste municipalitatea fiecarui oras.
Daca orele se prelungesc pina dupa amiaza, scoala are obligatia de a oferi o gustare elevilor.
16:05
– Inapoi acasa, Saili joaca hockey cu fratele lui mai mic.
Nu exista delincventa, strazile sunt sigure.
Cind se lasa seara, Saili si fratele lui, care au invatat sa gateasca la scoala, pregatesc cina pentru parintii lor, daca acestia intirzie la serviciu.
18:30
– Cina si   sauna (aceasta, de 3 ori pe saptamina)   sunt momentele in care familia se afla impreuna.
Se converseaza mult, mai ales despre proiectele copiilor, dorintele, progresele si nevoile lor.
Dar in aceeasi masura, se fac si planuri de vacanta pentru toata familia, in comun.
20:15
– Temele si la culcare.
Copiii finlandezi au foarte multe teme de casa, desi Saili le termina rapid, intr-o ora sau doua, pentru ca de-abia asteapta sa se urce in pat si sa citeasca Harry Potter in engleza.
Pentru Saili, scoala este ca un serviciu.
– „Daca un copil doreste sa studieze, poate sa ajunga medic sau judecator sau inginer, chiar daca familia sa este una saraca”.
– Educatia fiecarui copil costa statul finlandez 200000 de euro, de la gradinita pina la absolvirea unei universitati.
„Sunt banii cel mai bine folositi din impozitele noastre”.
– Studentii platesc doar cartile si mincarea (2.50 euro la restaurantul facultatii).
Apoi, statul îi ajuta sa se emancipeze dindu-le subventii pentru inchirierea unei locuinte si primul salariu.
– Elevii au un respect total fata de profesori, si se vede in orice moment politetea in relatiile dintre ei.
Nu poarta uniforme, dar sunt intotdeauna simplu si corect imbracati si pieptanati.
– Intr-o scoala din centrul capitalei Helsinki , sau dincolo de Cercul Polar, nivelul este acelasi.
Sistemul educational nu este elitist si nu urmareste producerea de genii, ci atingerea unui nivel general mediu cit mai inalt.
– Presedinta Finlandei, Tarja Halonen, licentiata in Drept si profesoara:
„Cind îi cert pe studentii mei, le spun ca irosesc banii contribuabililor”.
– Nu exista repetenti, desi nu exista decit o singura oportunitate de a lua un examen, „pentru simplul motiv ca viata insasi nu se traieste decit o singura data”.
Se studiaza pina cind se ia examenul, dar promovarea in anul urmator este automata.
– „Ziua de lucru” a lui Saili este intensa, de la 8 pina la 3.
Orele sunt insa scurte, de 45 de minute. Una dintre recreatii se petrece obligatoriu afara, in aer liber.
Se stimuleaza rationamentul critic inaintea memorizarii mecanice.
Orele sunt relaxate, cum ar fi cursurile de dansuri de salon, teatru, arta digitala, coafura, arte martiale, hockey, schi de tura, gastronomie, primul ajutor, dulgherie, mecanica sau muzica.
Elevii cinta la vioara, chitara electrica sau la ce prefera.
Si, inca odata, se incurajeaza gindirea critica si se discuta.
– „Saili inca nu s-a hotarit ce vrea sa faca mai incolo. Chimie, medicina veterinara sau creatie de jocuri video.
Il intreb daca este fericit. Fara sa clipeasca, imi raspunde – ” da.”
Dar exista un secret:
Pe la anul 1600 s-a legiferat ca cine nu stie sa scrie si sa citeasca nu are voie sa faca copii!!!