vineri, 3 septembrie 2021

SCRISOARE DESCHISA CATRE PSD, USR Plus SI AUR

 

 

Stimați lideri de partide și grupuri parlamentare PSD, USR, AUR

 

Observăm, că sub pretextul binelui poporului, ați depus o moțiune de cenzură  împotriva actualului Guvern. 

 Nu este necesar să așteptăm să o citiți în Parlament. 

Știm toți ce veți susține: că vă doare de noi, poporul. 

Cum, până acum, ne-ați demonstrat că ”durerea” voastră este doar la tribuna Parlamentului, în declarațiile politice și prin presă, noi, cei mulți ne-am cam plictisit de manipulare. 

 Ne-ați demonstrat până cum că ”durerea” de noi nu prea există în fapt și vă interesează numai capitalul electoral. 

 Dacă v-ar fi durut de noi, cei mulți, acest lucru s-ar fi văzut în legile pe care le-ați adoptat. 

 Am constatat, însă, că legile pe care le adoptați sunt împotriva intereselor noastre și în contradicție cu pretinsa ”durere” de noi. 

 Așa că, înainte de a citi vreo moțiune, pentru a fi siguri că nu ne mințiți așa cum faceți de mult timp și ca să nu mai pierdem timp ascultându-vă minciunile,  vă solicităm următoarele: 

 1. Să semnați un acord politic potrivit căruia, indiferent de votul cu privire la moțiunea/moțiunile depuse, vă luați angajamentul: 

 - să întreprindeți demersurile necesare pentru a abroga orice normă care restrânge drepturile și libertățile fundamentale sub pretextul pandemiei, inclusiv cele privitoare la condiționarea exercitării drepturilor și libertăților fundamentale pe criterii de vaccinare/testare/trecere prin boală. Toate demersurile în acest sens se vor finaliza în termen de maxim 1 săptămână; 

 - că nu veți vota niciodată o lege a vaccinării obligatorii în România și nu veți mai adopta nicio lege care să restrângă drepturile și libertățile cetățenilor, sub pretextul vreunei pandemii sau epidemii; 

 2. Să convocați, de urgență, ședința plenului Camerei Deputaților și să votați împotriva proiectului de lege nr. PL-x nr. 399/2017 privind vaccinarea persoanelor în România;

 3. Toate cele trei partide (PSD, USR și AUR) își iau angajamentul că, în maxim 1 săptămână, vor întreprinde demersurile necesare pentru modificarea regulamentelor celor două camere, astfel încât procedura de legiferare să nu mai fie o procedură formală, iar toate comisiile permanente ale celor două camere își vor îndeplini obligațiile pe care le au, vor analiza cu seriozitate proiectele legislative cu privire la care trebuie să emită avize sau rapoarte, vor invita în toate ședințele reprezentanții societății civile pentru a participa la dezbateri reale cu privire la proiectele legislative care fac obiectul ordinii de zi, iar toate legile care vor fi adoptate de Parlament vor respecta Constituția, principiile fundamentale, drepturile și libertățile fundamentale;

 4. Liderii de grup parlamentar, liderii de partid și toate organele de conducere ale partidelor PSD, USR și AUR semnează o declarație pe care o înregistrează la partid și o fac publică potrivit căreia: în cazul în care partidul pe care îl reprezintă nu își va respecta angajamentul de la pct. 1-3, își vor da demisia din funcțiile de conducere și nu vor mai participa la alegeri pentru deținerea vreunei funcții de conducere în partid sau în alt partid, în următorii 5 ani. 

Dacă vă pasă într-adevăr de popor, veți da curs solicitărilor de la pct. 1-4. 

 Împreună dețineți majoritatea în ambele camere ale Parlamentului și puteți cu ușurință să duceți la îndeplinire cele solicitate de noi, poporul.

 In caz contrar, vom înțelege încă o dată că tot ceea ce faceți este numai pentru propria imagine politică și nu are nicio legătură cu binele poporului. 

 Semnat, 

 Noi, cetățenii, cei mulți de care ați uitat toți

 

joi, 5 august 2021

Așa să fie?!

 


Pilda zilei

 🤍🤍🤍Un călugăr bătrân se ruga pe malul unei ape curgătoare. Se ruga în mijlocul naturii, privea cristalinul apei, când remarcă un scorpion căzut în apă; şi lupta cu disperare să-şi salveze viaţa.

Înduioşat şi plin de milă, pustnicul băgă mâna în apă şi scoase scorpionul la mal. Acesta însă, drept răsplată, îl înţepă îndată pe chiar salvatorul lui.

După o vreme, când îşi deschise ochii din nou din rugăciune, bătrânul văzu că scorpionul era din nou în apă şi pe punctul să se înece. Din nou îl salvă bătrânul călugăr, iar scorpionul îl înţepă pentru a doua oară, la fel de tare, încât acesta suspină.

Când această scenă se repetă pentru a treia oară, un pelerin care observa de departe, foarte atent, toate acestea, îl întrebă pe bătrân: “Dar de ce îl ajuţi mereu pe acest scorpion nemernic, care în loc să-ţi mulţumească el te răneşte mereu?”

Fiule, amândoi ne urmăm firile noastre, spuse bătrânul înţelept. Ţine de firea scorpionului să înţepe şi de a mea să fac binele necondiţionat, în iubire şi compasiune!

În viața noastră de zi cu zi întâlnim la fiecare pas câte un scorpion, dar nu întâlnim în noi pe bătrânul pustnic, care obsesiv de frumos iubește pe cel ce-i face rău. Uneori deznădăjduim când vedem că scorpionii din viața noastră ne arată nerecunoștință.

Întodeauna ne dorim să primim calde mulțumiri, să fim lăudați pentru faptele noastre si nicidecum înșelați în așteptări. 

Din păcate însă nu realizăm cât de scorpioni suntem noi înșine cu Dumnezeul nostru Iisus Hristos, pe care-L pălmuim la fiecare pas pentru binele făcut, prin fapte rele, prin judecare și osândire, prin nelucrarea sinelui. Trăim în „zodia scorpionului” și înțepăm mâna întinsă a lui Dumnezeu și nici măcar nu ne întristăm pentru asta!


Sursa: romani diaspora.blog

SĂ VINĂ VALU’ 4 🙃

Adrian Pătrușcă este unul din cei mai lucizi ziariști ai acestor zile...

Pare că nu putem face nimic,dar raportarea la adevăr ne va face liberi.

„Valul patru va fi al nevaccinaților”, ne-a băgat în răcori ministra Sănății. E la inghinalul broaștei că s-a dat semnalul: începe vânătoarea de vrăjitoare.

 Aflat în vizită în Tahiti, Macron, șeful hăitașilor europeni i-a avertizat pe supușii din colonie că libertatea face victime:

„Dacă mâine îl contaminați pe tatăl vostru, pe mama voastră sau pe mine, atunci sunt victima libertății voastre, pentru că aveți ceva care să vă protejeze și să mă protejeze.”

Și suveranul cu ghirlande de orhidee la gât și mască tri-strat „bleu national” pe bot a continuat mai inspirat ca Gauguin:

„Și, în numele libertății voastre, veți avea poate o formă gravă (de COVID) și veți ajunge la acest spital. Tot acest personal va trebui să vă îngrijească și să renunțe poate să-l îngrijească pe altul. (...) Asta nu este libertate, asta se cheamă iresponsabilitate, egoism...”

Pălit de aerul tropical, Macron a uitat să le explice băștinașilor comment diable s-ar putea contamina dacă este vaccinat și rapelat.

Naftali Bennett, încă proaspătul premier al Israelului, a adăugat două tonuri pe scara agresivității, vorbind de misiunea sfântă a vaccinării:

„Sarcina noastră este clară: toți israelienii care pot fi vaccinați trebuie vaccinați. Cei care nu acceptă ne afectează pe toți. Respect opiniile diferite, dar există un moment și un loc în care această discuție trebuie să înceteze - și este vorba de viețile noastre”, a tunat Bennett, adăugând că vaccinurile sunt „eficiente și sigure” iar „știința este fără echivoc”.

Însuși înțeleptul Solomon și-ar face nod în barbă tot scărpinându-se și încercând să dezlege aporia potrivit căreia vaccinurile, deși  „eficiente și sigure” („știința fără echivoc”), nu pot asigura totuși „viețile noastre”. Ale vaccinaților, desigur. 

Aceeași „știință fără echivoc” pregetă să explice de ce țările cele mai vaccinate (prima fiind Israelul) sunt și cele mai infectate. Sau de ce numărul infectaților și al morților de COVID este mai mare printre vaccinați decât printre nevaccinați.

Cu toate acestea, fractura logică a lui Macron și Bennett este preluată cu ghilimele și vânturată alarmist în tot Occidentul: de la Germania și Italia până la Marea Britanie și Statele Unite.

(Până și Papa Francisc a anunțat că la slujbele oficiate de el nu au acces decât vaccinații. Vaccinul este noul Botez!)

 Evident că alde Macron, Bennett, Merkel, Draghi ori Bergoglio nu sunt stupizi (la Biden nu aș risca un pariu) pentru a nu realiza cât de ridicol bat câmpii. Și atunci?

Virusul scăpat (sau lăsat să scape) din laboratorul de la Wuhan a fost privit ca vehicului perfect pentru Marea Resetare. Klaus Schwab, teoreticianul acestei scoateri din țâțâni a lumii, a scris la repezeală o carte (sau o avea gata scrisă). Cartea se numește chiar așa:  COVID-19: The Great Reset, și vorbește despre oportunitatea oferită de pandemie pentru instaurarea unei Noi Ordini Mondiale. 

„La data la care scriu (iunie 2020), pandemia continuă să se agraveze în toată lumea. Mulți dintre noi se întreabă când lucrurile vor reveni la normal. Răspunsul e scurt: niciodată. Nimeni nu se va mai întoarce la sentimentul «pervertit» al normalității care domnea înainte de criză, deoarece pandemia de coronavirus machează un punct de cotitură fundamental în traietoria noastră globală.”

Klaus Schwab compară schimbările provocate de virusul SARS-CoV-2  cu cele aduse de Iisus Hristos. Astfel, COVID-19 va marca începutul unei noi ere a umanității.

„Vor urma schimbări radicale cu asemenea consecințe încât unii experți vorbesc despre o eră «înainte de Coronavirus» (IC) și o eră «după Coronavirus» (DC). Vom continua să fim surprinși deopotrivă de rapiditatea și de natura neașteptată a acestor schimbări - pe măsură ce se vor combina unele cu altele, ele vor genera consecințe de gradul doi, trei, patru etc., provocând efecte în cascadă și nemaivăzute.”

Iar George Soros adaugă și el:

„Suntem într-un moment revoluționar în care putem realiza ceea ce părea de neconceput.”

Așadar, Normalul a murit. „Noul Normal” va fi o eră post-hristică și revoluționară. Nu trebuie să fii prea dus la biserică pentru a înțelege satanismul vremurilor care ni se pregătesc.

Pentru a opera asemenea schimbări colosale este nevoie de condiții excepționale. Nu poți schimba lumea cu un guturai.  Marii arhitecți globaliști aveau nevoie de o boală nemaivăzută. Sau care să fie prezentată ca atare.

Cum poți face, în secolul XXI, al științei și tehnologiei de vârf, ca o maladie cu o rată de vindecare de 99,8%, să pară mai periculoasă decât toate ciumele și holerele care au secerat omenirea în toată istoria sa, astfel încât să schimbi total cursul civilizației?

Răspunsul este ascuns în deviza Marii Resetări: Build Back Better. Pentru „a construi din nou mai bine” înseamnă că trebuie să dărâmi. Noua Ordine Mondială este plănuită a se construi pe ruinele ordinii actuale, care trebuie distrusă total.

Ordinea lumii este dată mai ales de relațiile dintre oameni. Pe acestea vor să le distrugă în primul rând Schwab, și Soros, și Macron, și Bennett, și Papa Francisc.

Strania expresie „distanțare socială” a fost probabil o răbufnire a subconștientului arhitecților Noii Ordini. Spre deosebire de mult mai logica și benigna „distanțare fizică”, care implică doar diferența de amplasament„ distanțarea socială” ascunde conotații infinit mai grave. Relația cu „Aproapele”, pe care am fost învățați să-l iubim ca pe noi înșine, trebuie să se răcească. Să fie înlocuită cu iubirea de sine. 

Noua poruncă egoistă „Protejează-te!” se substituie astfel jertfei personale. Exemplul lui Iisus Hristos devine revolut. Patronul noilor vremuri este Iuda Iscarioteanul.

Măștile care acoperă zâmbetul și închid gura ca niște botnițe, izolările draconice, internările forțate, măsurile de control și disciplinare militară evocând intenționat lagărele de concentrare, plus frica (mai ales frica!) au pregătit terenul. Au transformat omul dintr-o ființă socială solară într-o fiară singuratică, speriată și hăituită, care se simte la adăpost doar în bezna bârlogului.

Relațiile dintre oameni s-au făcut zob. Apoi cioburile s-au topit într-un amestec vâscos de groază, egoism și răutate sub nesfârșitele bombardamente cu panică lansate de monstruoasa coaliție dintre Politică, Afaceri și Presă.

Build Back Better este doar reformularea modernă a străvechiului principiul alchemic Solve et Coagula. Cele două cuvinte înscrise pe brațele lui Baphomet.

Prima etapă a creării Noii Lumi se apropie de sfârșit cu un ultim șvung al vaccinării. Macron, Bennett, Johnson, Merkel și compania știu prea bine că vaccinul mai mult dăunează decât protejează. O știu și mulți dintre vaccinați, care se lasă totuși ispitiți de propaganda mincinoasă de Auschwitz: „Vaccinul te va elibera”.

Dar nu despre protecție este vorba aici. Nici despre libertate. Istericalele liderilor politici au rolul de a declanșa o Vânătoare de Vrăjitoare. De a-i asmuți pe vaccinați împotriva nevaccinaților. O reeeditare la scară planetară a celui mai demonic experiment ce a existat vreodată: Reeducarea de la Pitești. 

Aceasta este ultima fază a disoluției Lumii Vechi și prima fază a recoagulării atomilor sociali într-o Lume Nouă.

Apoi, la fel ca toate celelalte măsuri aberante - „distanțarea socială”, măștile, izolarea, înfricoșarea etc. - vaccinarea este menită să testeze supunerea. Și, într-o maimuțărire răsturnată a Judecății de Apoi, să despartă „oile” de „capre”. 

„Oile” supuse se vor bucura de toate privilegiile viitorului: scăpate de grija proprietății, găzduite la comun în staule de stat ecologice. Cedându-și în schimbul acestui confort laptele, lâna, carnea și mieii pentru bunăstarea ciobanilor, ele își vor savura în tihnă fericirea de a trăi și rumega în cea mai bună și dreaptă dintre lumi.

Cât despre puținele „capre” rămase rebele și nevaccinate, după câteva tentative de reeducare, consemnate minuțios în Sistemul de Credit Social, ele vor  fi aruncate în lagăre special amenajate.


miercuri, 28 iulie 2021

EXCEPTIONALA POEZIE!! DE PASTRAT, PREDATA ELEVILOR SI CITIT IN PARLAMENT!!!!!!!!! LECȚIE DE ISTORIE

 de Nicolae Drăgușin 

  

Mi-a rămas săpat în minte de pe când copil eram 

Că sunt Om, că am o tară si o Limbă si un Neam 

Că-n adâncul gliei sfinte stau de veacuri moţii mei 

Că din ei răsare pâinea si prin mine trăiesc ei 

  

Valuri tulburi de uitare peste mortii mei se-asează 

Limba nu ne mai e limbă, tara nu mai este trează 

Azi ne-nvaţă imbecilii intereselor perfide 

Cum să ne uităm eroii si să venerăm partide 

Cum să cântărim istoria si s-o vindem pe bucăţi 

Cum să facem Mall-uri, vile, scoţând piatra din cetăţi 

Pe Vlad Ţepes cum să-l facem personaj de film de groază 

Capul lui Mihai Viteazul în dolari cât valorează 

  

Ne învată idioţii că Bălcescu a fost laş 

Şi că Decebal bătrânul a fost un sinucigaş 

Cum de s-a ajuns aicea ca să vină fiii ploii 

Nesimţiţi cât să-şi permită a ne ponegri eroii? 

  

Nişte dascăli mediocri ce-au citit minciuni sfruntate 

Si ni le aruncă-n fată ca pe legi adevărate 

Bieţi defăimători de stirpe, lacomi si periculoşi 

Ce-am fi noi fără istorie? Ce-ar fi ei fără strămoşi? 

Fără urletul lui Horea am fi sclavi si azi pe roată nobilime elevată! 

Fără paloşul lui Ştefan am fi paşalâc turcesc 

Robi umili care cu grâne tot Islamul îl hrănesc! 

  

Dacă nu muream in luptă la Neajlov si la Rovine 

N-am mai fi avut biserici unde neamul să se-nchine! 

Nu trecurăm peste veacuri ca o naţie coruptă 

Ci cu aspre sacrificii, si cu jertfă, si cu luptă! 

  

Si a trebuit adesea, spre a ne salva norodul 

Sângele lui Brâncoveanu să inunde eşafodul 

Trupul lui Ioan Cumplitul să se sfâşie-n bucăţi 

Umărul lui Avram Iancu să se sfarme de cetăţi 

Plânsul lui Vladimirescu să răsune din fântâni 

  

Ca un preambul la imnul ”Deşteptaţi-vă români” 

Fierul scos din pieptul tării ne-a fost arma si necazul 

Si coroană pentru Doja, si baltag pentru Viteazul 

Munţii nostri aur poartă, am putea să fim bogaţi 

Insă nu ne sunt salvare, ci motiv să fim prădaţi 

Biciuiţi de monştrii vremii si răpuşi de neputinţă 

Am trecut peste milenii cu speranţă si credinţă 

Si-am nădăjduit că poate neamul nostru într-o zi 

  

Printre alte mândre neamuri ca o stea va străluci... 

  

Astăzi... cine ni-s eroii? Cine-i gata ca să moară 

Pentru sfânta Libertate, pentru neam si pentru tară? 

Groşii si libidinoşii, snobii si analfabeţii, 

Banii mulţi si burta plină, pentru ei sunt sensul vieţii 

Nişte lacomi fără şcoală, nişte scârbe, nişte javre 

  

Care pentru-o spagă calcă fără milă pe cadavre 

Parlamentul Europei ne-a cerut reprezentanţii 

Si-am trimis toţi imbecilii, proastele si aroganţii 

Să ne facă de ruşine cerând mită pe la toti 

Si să fim priviţi prin dânşii ca o naţie de hoţi 

Poticnindu-se-n discursuri insipide si banale 

Fără dicţie sau noimă, cu greşeli gramaticale 

Pitipoanca plângăcioasă sau tribunul făcând spume 

Sau ciobanul fără carte să ne reprezinte-n lume? 

Unde ne e azi mândria? Unde ne e azi curajul 

De-ai lua de ciuf, de guler, si-a spăla cu ei pavajul? 

Nu mai sunt eroi in tară, oameni demni si responsabili 

Să ia frâiele în mână de la viermii incapabili? 

Creierele geniale sunt trimise la străini 

Spre-a nu-i încurca la furturi pe-aceşti avortoni cretini 

  

Cincisprezece milioane, câţi am mai rămas prin ţară 

Să fim pentru haimanale animale de povară 

Să muncim pe brânci o lună iar ei să ne dea salar 

  

Cam cât lasă ei pe seară spagă la vreun ospătar 

Nu mai vreau să văd prin blocuri cum ne mor de frig bunicii 

Si nici mame disperate,”ce le dau la ăia micii” 

Nu mai vreau să-mi văd părinţii dependenţi de tratamente 

Şi cu banii pentru hrană cumpărând medicamente 

Nu mai vreau să-mi văd soţia umilită la ghişee 

Sau copilul dat afară, că-i sărac, de prin licee 

Ca o boala fără leacuri, ca un cataclism mă sperie 

Cum trăiesc în lux netoţii iar capabilii-n mizerie 

Eu aştept Reînvierea, când din marile morminte 

Vor ieşi din nou Eroii înarmaţi c-un bici fierbinte 

Şi vor face curăţenie printre cei ce ne-au furat 

Spre a fi din nou în lume Neamul Binecuvântat

sâmbătă, 24 iulie 2021

MIHAI MALAIMARE - Astazi am avut o revelatie !


" Astăzi am avut o revelație: sunt un om bătrân, mi-am încheiat misiunea, aștept să-mi vină rândul și nu am decât să sper că nu va fi foarte repede. Nu mai am de ce să mă implic, nu mai am de ce să visez că sunt pe un cal alb și că pot schimba lumea. 

Această misiune este a tinerilor din această țară. Dacă vouă, tinerilor, vă place să fiți conduși de analfabeți, de proști cu ghiotura, de ticăloși și trădători, nu aveți decât să vă bucurați, nimic din enumerarea mea de mai sus nu lipsește acestei clase politice care, și cu ajutorul vostru, se află acum în fruntea bucatelor. Este rândul vostru să dovediți că vă numiți români, că aveți o țară și că aveți demnitate, este rândul vostru să fiți stăpâni în propria voastră țară. Este rândul vostru să fiți președinți, prim miniștri, miniștri, parlamentari, înalți funcționari publici, demnitari români.

Ce veți înțelege voi prin asta este treaba voastră și a copiilor voștri.

Eu am trăit încercând să fiu un bun român, un bun artist, un om bun. Sper din toată inima că am reușit în mare măsură. Și mai trebuie să știți că mizeria în care se află această țară nu mă privește, eu m-am străduit cât am putut să o apăr, am încercat cu toate puterile mele să vă arăt, să vă spun că drumul ales, alături de corporațiile străine, de găinarii vocali care se dădeau anti comuniști, fiind niște lingăi ordinari, alături de această UE care ne-a dovedit în nenumărate rânduri că ne urăște de moarte, nu este, nu trebuie să fie drumul vostru. Noi v-am crescut în iubire față de aproape, față de Dumnezeu, față de istoria noastră adevărată, față de muncă, față de valorile fundamentale ale omenirii, familia și sfânta țară. După cum sunteți de tăcuți și nepăsători față de jaful pe care acești nemernici îl fac în pădurile, în adâncurile pământului românesc și în sufletele voastre, am sentimentul că ați ales un drum care nu vă va duce decât în prăpastie. Eu mă opresc aici, m-am plictisit să fiu Cassandra care dă aiurea din gură, să fiți sănătoși, dragi tineri români, dacă din toată strădania noastră a reieșit că vă place să fiți sclavi, că vă place să vi se ordone de către indivizi care n-ar merita nici să vă spele mașinile, atunci așa să fie, aveți în față o viață de fericire și veselie continuă! Așa să vă ajute Dumnezeu!"

vineri, 23 iulie 2021

CIOCLII APOCALIPSEI - Mihai Eminescu


Voi ce stați pe la tribune și în jilțul guvernării, 

Voi ce vă hrăniți orgolii doar din lacrimile Țării, 

Slugi vândute altor neamuri, cioclii veacului ce moare, 

Zornăiți în pungi arginții, îmbuibați pe-a noastră jale. 


Răsfoind prin cartea lumii, citesc pagini de milenii 

Strâng în tolbă adevăruri de prin cronicile vremii, 

Văd tirani ce varsă sânge, voievozi ce-adus-au pace, 

Dar prin voi, ca niciodată, răul firele își toarce. 


Ne-ați vândut pământ și codrii, toată zestrea milenară, 

Ne-ați ucis și bucuria, ați pus doliu peste Țară. 

Pleacă fiarele din codru, de durere toate gem, 

Și asupra voastră cade al străbunilor blestem. 


Căci în cugetele voastre numai e nimica sfânt, 

Pervertire și minciuna și în fapte și-n cuvânt. 

Nu sunteți decât paiațe, pe sub hainele cu ștaif, 

Ochii voștri n-au lumină, sufletul vă e bolnav. 


Iar din sufletele pure, astăzi vreți să smulgeți crinii, 

Și în templul curăției, să-nflorească mărăcinii. 

Să pătați tot ce-i candoare, toate florile de Har  

Însă nu puteți Luminii, voi să puneți stăvilar!


Cioclilor apocaliptici, plini de-a iadului duhoare, 

Ne batjocoriți CREDINȚA și CHIVOTUL din ALTARE! 

Ne-ați ucis cu nepăsare și bunicii și părinții, 

Ne-ați îngenuncheat sub biruri și ne-ați pus sub pază sfinții. 


Trădători de Neam și Țară, ca păduchii stând în frunte, 

N-auziți pe Mihai-Vodă, greaua-și bardă cum ascute? 

Ascultați cum cântă lemnul! Vlad Drăculea vine-acușa, 

Nu simțiți pe sub izmene, cum vă gâdilă țepușa? 


Bravi cârmaci aveam pe vremuri, însă azi domnesc mișeii, 

Rup bucăți din trupul Țării, precum hienele și leii, 

Însă va-nvia dreptatea,  Neamu-acesta s-o trezi

Și în groapa ce ne-o sapă, oasele le-or putrezi! 


Vreau ca pana mea săracă, cântul lui Tirteu să fie, 

Sufletul acestei Nații să-l ridice, să-l învie, 

Și de-o fi să mă doboare, brațul fiarei de ATEU, 

Iau cu mine plânsul țării și îl duc lui DUMNEZEU.